Idź do
Do turystycznych atrakcji Kampinoskiego Parku Narodowego należą:

- ponad 360 km szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych

- lasy – zajmują ponad 70 % powierzchni całego parku

- krajobraz kontrastujących ze sobą wydm i bagien, podkreślony zróżnicowaną, bogatą szatą roślinną (szlaki na pograniczu Karpackich Gór i Pożarów, w okolicy Dębu Kobendzy w obszarze ochrony ścisłej Krzywa Góra),

- puszczański charakter niektórych fragmentów lasu z powalonymi drzewami i obszary ochrony ścisłej (Sieraków, Granica, Krzywa Góra, Nart, Zaborów)

Izabelin

 

Centrum Edukacji KPN: wystawy czasowe i ekspozycja stała „Przyroda i historia Puszczy Kampinoskiej” prezentująca dioramy charakterystycznych dla parku środowisk wydm, lasów bagiennych, borów i łąk oraz gatunków roślin i zwierząt występujących na tym terenie (wstęp bezpłatny).

Obecnie sala wystaw czasowych i ekspozycja stała są nieczynne.

Otoczenie: parking, polana, wiaty turystyczne, miejsce węzłowe szlaków turystycznych. W pobliżu wydma „Góra Ojca”, szlak prowadzący do ooś Sieraków, Ośrodek dla Niewidomych w Laskach (można tu zwiedzić drewnianą kaplicę i zabytkowy cmentarzyk). Można też dojść na Opaleń lub odwiedzić oddalony o dwa kilometry Lipków.

Dyrekcja parku i Centrum Edukacji
Dyrekcja parku i Centrum Edukacji"

Opaleń

Motylowe łąki w okolicy Opalenia
Motylowe łąki w okolicy Opalenia"

Parking, polana rekreacyjna, ścieżka dydaktyczna, połączenie trzech szlaków (żółty, czerwony, zielony).

Miejsce graniczące z Warszawą. Urozmaicony teren z ciekawą „Motylową łąką”.

Można stąd powędrować do Izabelina, na Górę Ojca, do kamienia Ułanów Jazłowieckich lub na ścieżkę turystyczną na Łużowej Górze ze wspaniałym „nietoperzowym muralem” umieszczonym na ścianach, dawnej tzw. "Atomowej Kwaterze Dowodzenia".

Dąbrowa leśna

 

Od parkingu w Dąbrowie Leśnej, czarnym szlakiem przez Łużową Górę i miejsce straceń z 1942 roku do Kamienia Ułanów Jazłowieckich na Nadłużu prowadzi ciekawa 2- kilometrowa ścieżka, której niewątpliwą atrakcją jest mural przedstawiający gacka brunatnego – gatunek nietoperza chętnie zimującego na Łużowej Górze. Mural widnieje na terenie dawnego obiektu wojskowego – Zapasowego Dowództwa Układu Warszawskiego, znanego także jako Atomowa Kwatera Dowodzenia.


Od kamienia możemy żółtym szlakiem powędrować do sosny kandelabrowej i dalej niebieskim szlakiem, tzw. Młocińską Drogą powrócić na parking.

Mural w dawnym komplesie wojskowym koło Dąbrowy Leśnej
Mural w dawnym komplesie wojskowym koło Dąbrowy Leśnej

Lipków

Dwór w Lipkowie
Dwór w Lipkowie

Polana rekreacyjna, parking, ścieżka dydaktyczna "Do lipkowskiej wody".

Nieopodal:
Zabytkowy klasycystyczny kościół św. Rocha z 1792 r. projektu Hilarego Szpilowskiego (polski architekt, reprezentant klasycyzmu i neogotyku; zaprojektował też kościół w Zaborowie i dwór w Tułowicach).
Zespół architektoniczno-historyczny z klasycystycznym dworkiem (obecnie plebania) i założeniem parkowo-pałacowym. Dwór został wzniesiony w 1792 r. przez Jakuba Paschalisa Jakubowicza, a jego okolice uwiecznił Sienkiewicz na kartach Ogniem i Mieczem, w Lipkowie sytuując pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem.
Zespół pałacowo-parkowy z połowy XIX w. Znacznie zniszczony podczas okupacji hitle-rowskiej. Od 1997 r. w prywatnych rękach. Obiekt przeszedł gruntowny remont pod okiem konserwatora zabytków i aktualnie jest miejscem licznych imprez i festiwali. 

Truskaw

 

Miejsce z idealnym dojazdem komunikacją miejską (autobus z Młocin 210).

Parking, ścieżka dydaktyczna.

Miejsce wypadu do wielu ciekawych miejsc. Szlakiem z Truskawia dojdziemy do Zaborowa Leśnego (Mogiła Powstańców), Kaliska (najdłuższa kampinoska kładka), Wierszy (cmentarz wojenny oraz pomnik „Rzeczpospolitej Kampinoskiej), do Palmir (muzeum i cmentarz- mauzoleum).

Szlaki w wielu miejscach przechodzą przez najbardziej urozmaicone i dzikie miejsca – obszary ochrony ścisłej (Cyganka, Zaborów, Kalisko)

Okolice Truskawia - Obszar Ochrony Ścisłej Cyganka
Okolice Truskawia - Obszar Ochrony Ścisłej "Cyganka"

Palmiry – Pociecha

Cmentarz w Palmirach
Cmentarz w Palmirach"

Miejsce ciekawe i przyrodniczo i historycznie. W palmirskim lesie znajduje się cmentarz 2115 ofiar potajemnych egzekucji dokonanych przez hitlerowców w Puszczy Kampinoskiej i innych podwarszawskich lasach w latach 1939–43. Groby wybitnych działaczy politycznych i społecznych, naukowców i intelektualistów, sportowców, twórców kultury, męczenników za wiarę. Spoczywają tu m.in. olimpijczyk Janusz Kusociński, wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, marszałek sejmu i czołowy działacz ruchu ludowego Maciej Rataj, błogosławiony ks. Zygmunt Sajna.


Co roku we wrześniu odbywa się tu msza ekumeniczna wielu wyznań gromadząca wiernych z całej Polski. Nieopodal cmentarza pomnik Orlika oraz Pomnik „Jerzyków” upamiętniający ciężkie walki toczone wokół Pociechy we wrześniu 1944 r. Z Palmir w głąb puszczy możemy powędrować czarnym, czerwonym lub niebieskim szlakiem.

Roztoka

 

W środkowej części parku przy drodze Leszno-Kazuń nad Kanałem Zaborowskim.

Parking, ścieżka dydaktyczna, stąd rozchodzą się czerwony i zielony szlak turystyczny.

Tutaj rozciąga się wspaniały widok na łąki, znajdziemy też zgryzy bobrowe.

Polana rekreacyjna w Roztoce
Polana rekreacyjna w Roztoce"

Stara Dąbrowa

Okolice Starej Dąbrowy - Obszar Ochrony Ścisłej Biela
Okolice Starej Dąbrowy - Obszar Ochrony Ścisłej Biela"


W 1907 roku dotarła z Warszawy pierwsza piesza nizinna wycieczka zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Znajduje się tu kamień upamiętniający to wydarzenie.

Miłośnicy wydm będą mogli przejść się po nich, idąc niebieskim i żółtym szlakiem, a także ścieżką dydaktyczną wokół Obszaru Ochrony ścisłej Biela

Granica

Jedno z najpiękniejszych miejsc w KPN. Leżąca w południowo zachodniej części parku miejscowość przyciąga tysiące turystów. Jest tu parking, ścieżka dydaktyczna, wieża obserwacyjna z widokiem na Olszowieckie Błota, czyli otwartą łąkę.

Niewątpliwą perełką jest skansen budownictwa puszczańskiego oraz zespół drewnianych budynków nadleśnictwa Kampinos wybudowany w 1919 roku w stylu tzw. architektury narodowej, Kapliczka Leśników, która była wotum wdzięczności za odzyskaną w 1918 r. niepodległość, Chata Kampinoska, cmentarz wojenny.

Z Granicy możemy powędrować do wczesnośredniowiecznego grodziska obronnego w Zamczysku, lub do ooś Nart, gdzie rosną najstarsze w parku 300- letnie graby. Na zachód od Granicy na polanie Wystawa k. Bielin rośnie Dąb Powstańców 1863 r., na którym carscy kozacy wieszali pojmanych uczestników powstania styczniowego.

Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy
Skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy"

Zamczysko

Zamczysko - grodzisko obronne z XIII w.
Zamczysko - grodzisko obronne z XIII w."

Ukryte w lesie wczesnośredniowieczne grodzisko obronne z XIII w., do którego prowadzą dwa szlaki: niebieski (z Leszna i Granicy) i czerwony (z Górek lub Roztoki).

Z Zamczyska można wyruszyć do Górek, gdzie przy drodze znajduje się pomnik oraz Sosna Powstańców 1863 r. Uschnięta runęła na ziemię w 1984 r., miała 350 cm obwodu w pierśnicy, 22 m wysokości i około 170 lat. Legenda głosiła, że jej zwieszające się ku ziemi konary wygięły się od ciężaru ciał powstańców styczniowych wyłapanych i wieszanych na drzewie przez wojska carskie po bitwie w Zaborowie Leśnym.

Na góreckich łąkach spotkać też można jeszcze charakterystyczne dla Mazowsza stogi siana.

Wilcze Tułowskie i kolejka wąskotorowa

 

Stąd można wyruszyć na dłuższą wędrówkę północno- zachodnim skrajem puszczy. Przez Białe Góry Śladowskie zielonym szlakiem dojdziemy do Piasków Królewskich, dalej żółtym łącznikowym wędrujemy do Góry Kapturowej i czerwonym szlakiem wracamy do Wilcz. Nieopodal znajduje się też krótka ścieżka dydaktyczna „Przez Wilczą Górę”.

Na samym skraju zachodniej części KPN z Sochaczewa do Wilcz Tułowskich ciągną się tory kolejki wąskotorowej, która w okresie letnim przewozi turystów w zabytkowych wagonikach ciągniętych przez dymiącą lokomotywę. Przed odjazdem pociągu warto zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej a na końcu trasy zjeść dobry obiad w Osadzie Puszczańskiej PTTK w Tułowicach.

Stacja kolejki wąskotorowej w Tułowicach
Stacja kolejki wąskotorowej w Tułowicach"

Zabytki

Zabytkowe drzewa będące w większości pomnikami przyrody; niektóre z nich mają indywidualne nazwy związane z wydarzeniami historycznymi lub konkretnymi osobami np. Sosna Powstańców, Dąb Kobendzy, Dąb Powstańców.

Miejsca pamięci narodowej: mogiły powstańcze z 1863 r. (Górki, Kampinos, Zaborów Leśny), cmentarze i mogiły oraz pomniki poległych we wrześniu 1939 r. (Brochów, Granica, Kiełpin, Laski, Leoncin, Leszno, Stare Babice, Trojanów, Tułowice, Witkowice, Zaborów oraz pojedyncze mogiły wśród lasów), miejsca martyrologii z czasów II wojny światowej (Kampinos, Palmiry, Nadłuże, Opaleń, Śladów, Zaborów) mogiły i cmentarze partyzanckie z 1944 r. (Laski, Wiersze).

Zabytki architektury znajdujące się w otulinie Parku: kościoły w Starych Babicach, Borzęcinie, Zaborowie, Leoncinie, Lesznie i Brochowie, dwory i pałace w Kampinosie, Zaborowie i Tułowicach.

W otulinie Parku na uwagę zasługuje Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Twierdza Modlin, Dwór w Strzyżewie.