Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Kampinoskiego Parku Narodowego i Muzeum Puszczy Kampinoskiej
Granica
05–085 Kampinos
+48 22 725 01 23
+48 508 187 319
odm@kampinoski-pn.gov.pl
www.kampn.gov.pl
REZERWACJE
rezerwacje-odm@kampinoski-pn.gov.pl
oraz pod numerami telefonów: +48 22 725 01 23; +48 453 038 665
wt.—pt. godz. 8.00 —16.00
GODZINY OTWARCIA
WEEKENDY:
sezon letni 1 kwietnia — 31 października
10.00 —17.00
sezon zimowy 1 listopada — 31 marca
9.00 —15.00
DNI POWSZEDNIE:
8.00 — 16.00
W poniedziałki Muzeum i Ośrodek są zamknięte dla zwiedzających.
W pozostałe dni zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem. [informacja]
Ośrodek Edukacyjny jest nieczynny w dni wolne od pracy: 1 stycznia - Nowy Rok, 6 stycznia - Święto Trzech Króli, Wielkanoc, 1- maja - Święto Pracy, 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja, Boże Ciało, 15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia NMP, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości oraz 25-26 grudnia - Święta Bożego Narodzenia.
MUZEUM PUSZCZY KAMPINOSKIEJ
ZESPÓŁ ZABUDOWY LEŚNEJ DAWNEGO NADLEŚNICTWA KAMPINOS
W roku 1990 muzeum przekształcono w Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny, któremu nadano imię Jadwigi i Romana Kobendzów, wybitnych przyrodników i badaczy Puszczy Kampinoskiej, inicjatorów utworzenia Kampinoskiego Parku Narodowego. Była to jedna z pierwszych tego typu palcówek w polskich parkach narodowych.
Muzeum mieści się w zrewitalizowanych wnętrzach budynków u rzędu leśnego oraz kasjerówki dawnego Nadleśnictwa Kampinos, wybudowanych w latach 20. XX w. na podstawie projektów zespołu architektów pod kierownictwem prof. Romualda Gutta. Archi-tektura budynków oparta została o motywy i elementy rodzimego budownictwa wiejskiego. Budynki, które dotrwały do naszych czasów we względnie niezmienionej formie, dokumentują ówczesne standardy mieszkaniowe wypracowane przez architektów dla krajowego budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i podmiejskiego.
EKSPOZYCJA
Główną ideą ekspozycji jest podkreślenie charakteru miejsca, jego ducha i wyjątkowości. Założenie drewnianych budynków dozoru leśnego w Granicy powstało po I wojnie światowej. Przesłaniem wystawy jest refleksja nad dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym Puszczy Kampinoskiej oraz konieczności jej ochrony i zachowania dla przyszłych pokoleń.
Nowo powstała ekspozycja przyrodnicza prezentuje istotne funkcje ekosystemów, zróżnicowanie przyrodnicze Puszczy Kampinoskiej, unikatowość najcenniejszych, najbardziej naturalnych fragmentów lasów, wydm i bagien, a także ukazuje, na czym polega i czym jest uzasadniona konieczność ochrony przyrody.
W muzeum zgromadzono artefakty, dokumenty i eksponaty związane z ochroną przyrody, historią Puszczy Kampinoskiej oraz życiem jej mieszkańców na przestrzeni wieków. Ekspozycję tworzy jedynie część zbiorów zgromadzonych przez Kampinoski Park Narodowy.
Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
ZWIEDZANIE MUZEUM PUSZCZY KAMPINOSKIEJ
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z pracownikiem KPN o każdej pełnej godzinie pracy muzeum. Zorganizowane grupy obowiązuje rezerwacja. Ostatnie wejście do muzeum godzinę przez zamknięciem. Oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych.
Maksymalna ilość osób: 30
Czas trwania: 45 min
Koszt: bezpłatne
LEKCJA MUZEALNA
Uroczysko Granica
W czasie spotkania opowiemy o historii obiektów dozoru leśnego w Granicy, wyjątkowości i funkcji jakie dawniej pełniły. Przybliżymy historię wsi Granica i Nadleśnictwa Kampinos oraz współczesność parku narodowego.
LEKCJA MUZEALNA
Przyroda Puszczy Kampinoskiej
Lekcja łączy tematykę historyczną i przyrodniczą. Opowiemy o kształtowaniu się krajobrazu Puszczy Kampinoskiej od ostatniego zlodowacenia do czasów współczesnych (działalności lądolodu, formowaniu pasów wydmowych i bagiennych, rozwoju szaty roślinnej) o historii osadnictwa oraz wpływie działalności człowieka na stan przyrody.
LEKCJA MUZEALNA
Ochrona przyrody Puszczy Kampinoskiej
W trakcie lekcji zaprezentujemy rolę wybitnych badaczy Puszczy Kampinoskiej prof. Jadwigi i Romana Kobendzów. Opowiemy o ich dziedzictwie naukowym, pracy badawczej i działalności na rzecz ochrony przyrody Puszczy Kampinoskiej. Opowiemy o sposobach ochrony przyrody i zagrożeniach jakie współczesny świat niesie dla przyrody.
SKANSEN BUDOWNICTWA PUSZCZAŃSKIEGO
ZWIEDZANIE SKANSENU
Zwieszanie odbywa się indywidualnie. Pobierana jest opłata za udostępnienie do zwiedzania Zagrody Widymajera i Zagrody Wiejckiej. Ostatnie wejście do skansenu godzinę przez zamknięciem.
Koszt: normalny: 6 zł/os; ulgowy: 4 zł/os;
Karta Dużej Rodziny: 4 zł/os
OFERTA EDUKACYJNA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
LEKCJE DLA PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
W czasie lekcji zapoznamy uczniów z wybranymi zagadnieniami przyrodniczymi. Lekcje odbywają się w oparciu o sale edukacyjne i spacer, podczas którego poprowadzimy proste obserwacje w terenie. Lekcje prowadzone są w sposób angażujący (praca w grupach z kartami pracy, gry i zabawy edukacyjne).
Maksymalna ilość osób: 30
Czas trwania: 60 lub 120 min
Koszt: w zależności od wariantu 200 lub 300 zł
Życie pod strzechą
Lekcja łączy tematykę historyczną i przyrodniczą. Podczas zajęć uczniowie zwiedzają skansen budownictwa puszczańskiego, w którym poznają życie dawnego gospodarstwa, tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe. Opowiadamy o wiejskich ogródkach, ziołolecznictwie i innym zastosowaniu roślin.
O lesie w lesie
Podczas lekcji mówimy o funkcjonowaniu lasu jako ekosystemu, jego warstwowej budowie i zamieszkujących je organizmach. W trakcie zajęć prowadzimy warsztat rozpoznawania podstawowych gatunków drzew i krzewów.
Spacer tropiciela
Lekcja z rozpoznawania śladów i tropów zwierząt. Podczas spotkania mówimy o zwyczajach i zachowaniach zwierząt, sposobach kamuflażu i przystosowaniach do życia w zmiennych środowiskach.
Przyjaciel przyrody
Jak podziwiać i poznawać przyrodę tak, aby jej nie szkodzić? Podczas zajęć nauczymy Was, jak prawidłowo zachowywać się po lesie. Wytłumaczymy jak sprawić, aby nasza obecność nie była dla przyrody dokuczliwą, pokażemy, że obserwowanie przyrody jest o wiele ciekawsze!
ZAJĘCIA WARSZTATOWE DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH i in.
Umożliwiają bezpośredni kontakt z naturą, stwarzają szerokie możliwości zaangażowania emocjonalnego uczestników oraz doświadczeń zmysłowych. Mają na celu przede wszystkim rozbudzenie wrażliwości ekologicznej, kształtowanie postawy szacunku do przyrody oraz uświadomienie, jaką wartością jest dla człowieka przyroda oraz otaczający krajobraz, a ich ochrona jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Zajęcia terenowe, praca w grupach z kartami pracy.
Maksymalna ilość osób: 30
Czas trwania: 240 min
Koszt: 450 zł
Przyroda Puszczy Kampinoskiej z historią w tle
W trakcie warsztatów mówimy o ochronie przyrody w Kampinoskim Parku Narodowym, różnorodności biologicznej oraz o walorach krajobrazowych Puszczy Kampinoskiej. Pokazujemy gatunki roślin, zwierząt, grzybów oraz pamiątki historii.
Człowiek i natura
Podczas warsztatów omówimy związki człowieka z przyrodą. Opowiemy o początkach puszczańskiego osadnictwa, jego rozwoju i o czasach współczesnych. Zastanowimy się co to znaczy żyć w harmonii z przyrodą, ale i w konflikcie z nią. Opowiemy o tym, co przyroda daje człowiekowi i czy człowiek daje przyrodzie coś w zamian.
Dobre praktyki, czyli jak obcować z przyrodą aby jej nie szkodzić
Na zajęciach wyjaśnimy kiedy nasza obecność wywiera minimalny wpływ na środowisko, a kiedy zbyt duży. Nauczymy Was podstawowych zasad i reguł, jakimi każdy z nas musi się kierować będąc na łonie dzikiej przyrody. Powiemy o dobroczynnym wpływie przyrody na nasze zdrowie i samopoczucie.
INNE ATRAKCJE OŚRODKA
ZAGRODA POŁCIA – CHATA KAMPINOSKA
Obiekt użytkowany czasowo przez Stowarzyszanie „Towarzystwo Kampinoskie”, stanowi część skansenu budownictwa puszczańskiego. Oferta stowarzyszenia obejmuje zwiedzanie chaty i organizację warsztatów tematycznych m.in. pieczenie chleba, wyrób kwiatów i palm wielkanocnych.
ZWIEDZANIE CHATY
Odbywa się wyłącznie z opiekunami obiektu, indywidualnie lub grupowo po wcześniejszej rezerwacji.
Czas trwania: 20 min
Koszt: bezpłatnie
WEEKENDY
soboty (1 maja — 30 września): 14.00—16.00
niedziele (1 maja — 30 września): 13.00—16.00
DNI POWSZEDNIE
po telefonicznym uzgodnieniu: +48 22 668 422 514
ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA „SKRAJEM PUSZCZY”
Prowadzi przez fragment Olszowieckiego Błota oraz las m.in. w obszarze ochrony ścisłej Granica. Poza wartościami przyrodniczymi, znajdziemy tu pamiątki kultury i historii. Ścieżka ma kształt pętli. Na trasie: wieża widokowa, Aleja III Tysiąclecia, skansen budownictwa puszczańskiego, Muzeum Puszczy Kampinoskiej oraz cmentarz wojenny z 1939 r.
Długość: ok. 4 km
Czas przejścia: 90 min
POLANA WYPOCZYNKOWA GRANICA
Udostępnienie polany do organizacji imprez wymaga uzyskania zgody Dyrektora KPN i wniesienia opłaty wg. aktualnego cennika.
Więcej informacji: Pikniki rodzinne i imprezy zbiorowe [LINK]
REZERWACJA: +48 22 722 60 02; +48 22 722 60 21 wew. 2