Idź do
W Kampinoskim Parku Narodowym do dyspozycji turystów są szlaki piesze (350 km), szlaki rowerowe (200 km) oraz trasy do jazdy konnej. Pieszo i rowerem można poruszać się praktycznie bez ograniczeń.

Amatorzy jazdy konnej wierzchem czy przejażdżek bryczkami latem i saniami zimą zobowiązani są uzyskać zezwolenie dyrektora parku. Coraz popularniejszą formą spędzania czasu stał się nordic walking. Polany wypoczynkowe będą świetnymi miejscami na rozgrzewkę.

Podczas wycieczek ze szlaków można fotografować przyrodę i krajobrazy. Należy jednak pamiętać, żeby nie podchodzić zbyt blisko do napotkanych w czasie wędrówki zwierząt, gdyż spłoszone dzikie zwierzę może stać się niebezpieczne.

Warto także śledzić stronę internetową Kampinoskiego Parku Narodowego, na której z wyprzedzeniem zamieszczane są informacje o organizowanych przez park, lokalne samorządy i zaprzyjaźnione z parkiem organizacje imprezach turystycznych, sportowych, kulturalnych i in.
Przed każdą wycieczką do parku warto się dobrze przygotować. Oto najważniejsze rady.
  1. Zaplanuj trasę zwiedzania.
  2. Zabierz ze sobą mapę.
  3. Zadbaj o odpowiednie obuwie.
  4. Z pewnością przyda się kurtka przeciwdeszczowa, która ochroni nie tylko przed zmoknięciem, ale i zabezpieczy przed silnym wiatrem.
  5. Zabierz suchy prowiant i wodę, zimą termos z gorącą herbatą lub kawą.
  6. Latem przyda się krem z filtrem UV i skuteczny środek przeciw komarom i kleszczom.
  7. Przed wędrówką sprawdź, czy na zaplanowanej trasie nie występują jakieś utrudnienia, np. podtopienia.
  8. Naładuj telefon komórkowy, a wprzypadku długich wypraw zabierz ze sobą powerbank.
  9. Uważnie obserwuj przyrodę, postaraj się ją poznać i doceń jej piękno.