Idź do
W dniu 15 kwietnia br. na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego KPN w Lesznie komisja złożona z pracowników Kampinoskiego Parku Narodowego odebrała ciągnik John Deere 6100 z ładowaczem czołowym oraz łyżką wielofunkcyjną.  Sprzęt zastał zakupiony ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa przeciwpożarowego systemu łączności radiowej wraz z mobilnym systemem wykrywania pożarów”. 

Ciągnik został objęty przez sprzedawcę 5-letnią gwarancją, posiada automatyczną skrzynię z 24 biegami do przodu i do tyłu. Bardzo mały promień skrętu – 3,5 m będzie umożliwiał łatwe manewrowanie pomiędzy drzewami, a duża moc – automatycznie regulowana do ok. 130 KM – pozwoli na wykonywanie bruzd mineralizacyjnych w trudnym terenie przy wykorzystaniu ciężkiego pługa. Kierowca ciągnika ma zapewniony komfort pracy w kabinie poprzez wyposażenie jej w ogrzewanie, radio, klimatyzację, fotel z amortyzacją, sterowanie oprzyrządowaniem zewnętrznym z kabiny.

Dodatkowym oprzyrządowaniem ciągnika dostarczonym w komplecie jest ładowacz czołowy o udźwigu min. 1650 kg oraz łyżka wielofunkcyjna „4w 1” o szerokości 2 m umożliwiająca przenoszenie ładunku, wyładunek przez dno, zgarnianie i równanie lemieszem, chwytanie. Ciągnik będzie wykorzystywany do wielu prac związanych z ochroną przeciwpożarową takich jak: wykonywania pasów zaporowych w terenie leśnym i nieleśnym w czasie akcji gaśniczych, wykaszanie poboczy dojazdów pożarowych kosiarką bijakową, zasypywanie i wyrównywanie dołów oraz usuwanie przeszkód na dojazdach pożarowych,  mineralizację pasów przeciwpożarowych typu B. Sprzęt za łączną kwotę 490 000 zł dostarczyła firma Wanicki serwis Sp. z o.o., która jako jedyna złożyła ofertę na ogłoszony przez Park przetarg.